Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nowy numer

hmp 87sm

Szukaj na stronie

HMP Poleca

plakat veleslarva m

tormentorva m

BENEDICTION - Subconscious Terror /The Grand Leveller

 

(2014 Metal Mind)
Autor: Wojciech Chamryk
benediction-subconsciousterrorthegrandleveller
Tracklist:
CD 1 - "Subconscious Terror":
1. Intro - Portal To Your Phobias
2. Subconscious Terror
3. Artefacted Irreligion
4. Grizzled Finale
5. Eternal Eclipse
6. Experimental Stage
7. Suspended Animation
8. Divine Ultimatum
9. Spit Forth The Dead
Bonus tracks:
10. Confess All Goodness
11. Foetus Noose
12. Forged In Fire
13. Dark Is The Season
14. Jumping At Shadows
15. Experimental Stage
 
CD 2 - "The Grand Leveller":
1. Vision In The Shroud
2. Graveworm
3. Jumping At Shadows
4. Opulence Of The Absolute
5. Child of Sin
6. Undirected Aggression
7. Born In A Fever
8. The Grand Leveller
9. Senile Dementia
10. Return To The Eve
Bonus tracks:
11. The Grotesque
12. Ashen Epitaph
 
Wznowienia czterech pierwszych albumów Benediction dopełniły serię najnowszych reedycji firmy Metal Mind tej legendy europejskiego death metalu. Tak jak idei ich ponownego wypuszczenia na rynek można tylko przyklasnąć, to już forma ich wydania pozostawia wiele do życzenia. Nie chodzi już o to, że to wydawnictwa z serii 2 w 1 w trójpanelowych digipackach, ale bardzo ubogą formę samego wydania. W czterostronicowych książeczkach nie ma bowiem praktycznie żadnych informacji, poza tymi najbardziej podstawowymi, typu skład grupy czy miejsce nagrania. Owszem, jest podany link na oficjalnej stronie Nuclear Blast gdzie ponoć można ściągnąć booklet, ale nie jest to raczej forma interesująca kogoś, kogo interesują jeszcze fizycznie wydawane płyty. Nie dowiemy się też, skąd pochodzą dopełniające „Subconscious Terror” i „The Grand Leveller” bonusy, czyli w przypadku pierwszej płyty „Confess All Goddness” ze splitu z Pungent Stench, ale też niezbyt do niej pasująca, bo nagrana już z innym wokalistą zawartość EP-ki „Dark Is The Season” z 1992 r., a przy kolejnej część – zabrakło niestety utworów koncertowych – EP z 1994 roku „The Grotesque / „Ashen Epitaph” i innych dodatków. Cała reszta robi jednak nadal duże wrażenie, bo to w końcu jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy, zespół w historii angielskiego death metalu. „Subconscious Terror” to wciąż dla wielu fanów Benediction i ekstremalnego metalu w ogóle, ta właśnie płyta, na której śpiewa, tj. porykuje, Mark „Barney" Greenway, znany przede wszystkim z Napalm Death. Proponuje on z kolegami surowy, mocarny death metal. Surowy, zwykle niezbyt szybki, chociaż przyspieszeń też nie brakuje. Okazjonalnie pojawiają się też melodie, a do tego zespół dokłada też wpływy starego punk rocka, co w metalowych aranżacjach wypada niezwykle przekonywująco.
Po zmianach składu przed nagraniem „The Grand Leveller”, w tym pojawieniu się nowego wokalisty Dave’a Ingrama, Benediction poszedł w nieco innym kierunku. Nowe utwory stały się bardziej dopracowane, zabrzmiały pełniej (debiut produkował Mitch Harris z Napalm Death) i klarowniej, mimo potężnej dawki muzycznej i wokalnej agresji. Nowości to znacznie więcej solówek, chór wzbogacający utwór tytułowy, robiący wrażenie cover Celtic Frost „Return Of The Eve” czy blastowo rozpędzony kolejny singlowy bonus „Senile Dementia”. Jak zespół rozwinął się w ciągu trzech pierwszych lat istnienia potwierdza też nowa wersja „Experimental Stage” – pierwotnie nagrana na debiucie, zarejestrowana ponownie już z Ingramem na potrzeby EP „Dark Is The Season” i będąca jednym z jej najmocniejszych punktów, obok utworu tytułowego i coveru Anvil „Forged In Fire”.
„Subconscious Terror”: (4,5) /„The Grand Leveller”: (5,5)
Wojciech Chamryk

 

139_mag_baner2.png 142_mag_baner5.png 138_mag_baner1.png 141_mag_baner4.png 144_mag_thefairyfolktour.jpg 140_mag_baner3.png 143_bogactwo_ascezy.jpg

Goście

4759564
DzisiajDzisiaj868
WczorajWczoraj1628
Ten tydzieńTen tydzień2496
Ten miesiącTen miesiąc47222
WszystkieWszystkie4759564
18.206.12.157