Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nowy numer

hmp 88sm

Szukaj na stronie

HMP Poleca

pandemic m

FARBEN LEHRE - Stacja Wolność

 

(2018 Lou & Rocked Boys)
Autor: Wojciech Chamryk
 
farben lehre stacja wolnosc m
Tracklist:
1.
Stacja wolność
2. 12 pytań
3. Kamienie
4. Ali-Baba
5. Prawdziwka
6. Kontratak
7. Metafory
8. Przebudzenie
9. Marionetka
10. Zero
11. Tak niewiele
12. Wódz
13. Nie lubię
14. Dobranoc
15. Ludzie we mgle
         
Line-up:
Wojciech Wojda – śpiew
Konrad Wojda – gitara, śpiew
Filip Grodzicki – bas
Gerard Klawe – perkusja
           
Sześć lat po premierze „Achtung 2012” Farben Lehre wypuścili 12 album studyjny. Może  wydawać się to jakąś zbyt długą przerwą, ale w tym czasie dyskografia płockiej grupy wzbogaciła się o kilka innych wydawnictw, w tym „Projekt Punk” czy jubileuszowy split z The Analogs, tak więc fani mieli czego słuchać w oczekiwaniu na „Stację Wolność”. A warto było wykazać się cierpliwością, bo to jedna z najlepszych płyt w bogatym już dorobku Farben Lehre. 
Przeważa tu rzecz jasna ostra, punkowa jazda. Utwory są dynamiczne i zarazem całkiem melodyjne, a prostota programowa nie wyklucza całkiem urozmaiconych aranżacji. Prym we wzbogacaniu brzmienia Farben Lehre wiedzie Michał Jelonek (Hunter, ANKH), dla którego to już w sumie nie pierwszyzna, ale po raz pierwszy gra aż w pięciu utworach, w dodatku nie tylko na skrzypcach, ale też na altówce oraz gitarze. W „Metaforach” wycina nawet solo, pięknie dopełnia też klimatyczne „Przebudzenie” z wokalnym duetem Wojtka i Agaty Wojdów; sporo do pogrania Jelonek ma też w finałowych „Ludziach we mgle”, kojarzących się z najmroczniejszymi utworami Maanamu z okresu LP „Nocny patrol”. Są też akcenty orientalne w „Ali-Babie”, a „Kamienie” i „Tak niewiele” to takie punky reggae w lżejszej konwencji. W tych ostrzejszych utworach też zresztą nie brakuje chwytliwych melodii czy nośnych refrenów, czego dobrymi przykładami są choćby „Prawdziwka” czy „Marionetka”. Warto też wsłuchać się w nieoczywiste teksty Wojciecha Wojdy, odnoszących się nie tylko do polityki, ale też i innych aspektów codzienności.
(5/6)
Wojciech Chamryk

rightslider_002.png rightslider_004.png rightslider_005.png rightslider_001.png rightslider_003.png

Goście

4988746
DzisiajDzisiaj3366
WczorajWczoraj2630
Ten tydzieńTen tydzień11380
Ten miesiącTen miesiąc71579
WszystkieWszystkie4988746
52.54.111.228