Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nowy numer

hmp 87sm

Szukaj na stronie

HMP Poleca

 

 

HERMOPOLIS - Welcome To Hermopolis

 

(2023 Interstellar Smoke Records/ Galactic SmokeHouse)
Autor: Wojciech Chamryk
 
hermopolis-welcometohermopolis s 
O istnieniu tego zespołu dowiedziałem się jakieś trzy miesiące temu, kiedy kolega podesłał mi linka do teledysku „The Pontic Winds”. Video jak video, bo to po prostu połączone fragmenty różnych filmów, w tym „Faraona” Jerzego Kawalerowicza, ale zachwyciła mnie sama muzyka, majestatyczny doom metal w nieoczywistym ujęciu. Drugi, udostępniony przez zespół utwór „Al-Qarafa” okazał się bardziej progresywno-orientalny, z silniej zaznaczonymi instrumentami klawiszowymi, teraz zaś Hermopolis idą za ciosem, publikując debiutancki album. Pomijając całą tajemniczą otoczkę wokół Hermopolis i samej muzyki, to jest anonimowość członków zespołu czy informacje o ich kolejnych inkarnacjach w wielowiekowej historii grupy, to „Welcome To Hermopolis” broni się samymi walorami czysto artystycznymi. Podstawą jest rzecz jasna doom, ale jak już wspomniałem wcześniej, nie taki oczywisty czy sztampowy; zakorzeniony w klasycznym hard rocku, czasem wręcz proto-metalowy, mocarny, ale też bardzo klimatyczny. Słucha się więc tego materiału wyśmienicie, tym bardziej, że zespół dorzuca też psychodeliczne, balladowe czy etniczne akcenty, co tym bardziej uatrakcyjnia, i tak już przecież frapującą, całość. Do tego są tu aż trzy utwory instrumentalne, w tym finałowa quasi koda „Welcome To Another Side”, co również jest ciekawym urozmaiceniem. Akurat do mnie najbardziej przemawia utwór „The Book Of Exile From Archaic Dualism”, ale takich perełek jest na tej płycie znacznie więcej, dlatego tym bardziej warto się z debiutem Hermopolis zapoznać.
(5,5/6)
Wojciech Chamryk
138_mag_baner1.png 142_mag_baner5.png 141_mag_baner4.png 144_mag_thefairyfolktour.jpg 140_mag_baner3.png 143_bogactwo_ascezy.jpg 139_mag_baner2.png

Goście

4781275
DzisiajDzisiaj786
WczorajWczoraj881
Ten tydzieńTen tydzień786
Ten miesiącTen miesiąc17428
WszystkieWszystkie4781275
3.238.180.174